Ugen der gik - Uge 21

logo

Ugens oplevelser

Vi har haft en uge i skolearbejdets tegn. Torsdag eftermiddag afholdt vi den årlige arbejdsdag. 1. klasses forældre sørgede for lækre lune retter til rugbrødet. Folk var i sving - både inde og ude. I børnehave fik de bl.a. lavet noget nyt til legepladsen. I skoleafdelingen blev bålhuset malet, billedkunstlokalet tømt, udhæng malet, ukrudt luget, fliser lagt... Kort sagt der var fuld af aktivitet på hele skolen. Vi takker mange gange for hjælpen til alle fremmødte!

 

Nyt fra klubben

Legefestivalen i Ringe er aflyst pga. for få biler til at køre os til og fra Ringe. Vi er i klubben som sædvanligt.

Mobilregler i klubben: Ligesom i skolen er der ingen brug af mobiler i klubtid. Kun fredag hvor nintendo er tilladt kan mobilen bruges. Klubbens mobil må ikke bruges til legeaftaler. Først når forældre er til stede!

 

Festarrangører efterlyses stadig...

Gislev Friskole er blevet spurgt om vi vil stå for næste års pinsefest i Gislev. Vi vil derfor høre om der blandt forældrene er nogle, der vil være med til at arrangere denne fest for byen. SU så hurtigt som muligt på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

På forhånd tusind tak for hjælpen!

 

Kjeld Fredens gæster Midtfyn mandag den 27. maj 2013

Ryslinge Friskole som er værter for Kjeld Fredens foredraget vil gerne have et cirkaantal på hvor mange vi kommer fra Gislev Friskole. Hvis du ønsker at deltage i arrangementet, så send en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. - så hurtigt som muligt. 

Kaffe/the og kage kan købes til rimelige priser. Ryslinge Friskoles 9. klasse står for salget og tjener penge til deres lejrskoletur. 

Vi vedhæfter invitation til foredraget. Vi håber mange møder op. 

 

 Ugen der kommer – uge 22

Husk Kjeld Fredens foredrag mandag aften!

 

9. klasse sidste skoledag

Fredag har 9. klasse sidste skoledag. Derfor er den dag noget anderledes end normalt. Vi slutter af fra 11-12 med besøg af Østfyns Produktionsskole - og det er lig med en stor musikalsk oplevelse. Har du/I mulighed for at komme, så venter der jer en stor oplevelse...

 

De kommende uger har 9. klasse mundtlige afgangsprøver - derfor kan der være ændringer i skemaerne. 8. klasse får udleveret nye skemaer for resten af skoleåret!

 

 Husk nyhedsbrevet ikke altid udkommer – men hvis der kommer et nyheds-brev, så kommer det i løbet af weekenden. Har du fået ny mailadresse, så send straks en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., så vi kan rette din mailadresse!

God weekend til jer alle…  

Gislev Friskole

Vedhæftede filer: 

Arbejdsdag 2013    

Kjeld Fredens