Ugen der gik - Uge 39

logo

Ugens oplevelser

Vi har haft en dejlig emneuge. Læs mere om ugen herunder. Børnehaveklassen har haft besøg af sundhedsplejersken, har arbejdet med kroppen og været til 2 fødselsdage. Jeppe og Sarah har fået en lille dreng på 3700 g og 50 cm. lang. Stort til lykke skal lyde fra os alle!

 

 

Emneugen i hvid bygning

 

Vi har haft en dejlig uge sammen i hvid bygning.

 

Mandag og tirsdag skulle vi have været i skoven, for at samle smådyr og undersøge, hvilke dyr og

hvor mange af hver slags, der lever i de forskellige skovtyper.Desværre var der andejagt, så i stedet samlede vi dyr ind omkring vores skole, men det gav også et fint resultat og alle børnene arbejdede ihærdigt og med godt humør.

 

Alle skulle inddele de indsamlede dyr efter art og tælle, hvor mange de havde fundet af hver slags.

 

Fredag skulle der laves statistik på resultaterne.

 

Onsdag var 5.-6.klasse på biblioteket i Ringe.

 

Vi cyklede dertil og hjem igen. Det var en rigtig dejlig cykeltur forbi marker med græssende køer og slumrende heste og gennem frodige grønne skove.

 

Vejret var med os og ALLE havde deres cykler i orden og cykelhjelme med – dejligt!

 

 

Søren instruerer i venstresving på cykel.

 

 

 

Eleverne gør, som de er blevet fortalt.

 

På biblioteket fik vi en rundvisning og blev vejledt i, hvordan man kan bruge bibliotekets tilbud.

 

De som havde sygesikringsbevis med og som gerne ville have et lånerkort, fik også lavet det. Alle skulle låne mindst én frilæsningsbog med hjem, og ellers måtte man låne, hvad man havde lyst til.

 

 Ud over skønne bøger, var der også mange andre spændende oplevelser på biblioteket.

 

Imens 5.-6. klasse var på biblioteket, var 7.-9.klasse på skolen og lavede tons og tummel.

 

Her var mulighed for, at lege nogle vilde lege, hvor man på venskabelig vis kunne kæmpe mod hinanden og få brugt nogle kræfter.

 

Den anden halvdel af dagen gik eleverne tur, mens de på engelsk diskuterede forskellige emner med hinanden, og de har filmet hinanden, imens de forsøgte at lave ”Silly News” på baggrund af de ordkort, som de havde fået udleveret som stikord til en nyhedsudsendelse på engelsk.

 

Torsdag byttede eleverne aktivitet.

 

Fredag arbejdede 7.-9.klasse med at sætte alle resultaterne fra indsamlingen af smådyr omkring skolen ind i et regneark og lave procentdiagrammer.

 

Samtidig lavede 5.-6.klasse plancher med billeder og pindediagrammer over dyrefundene.

 

Alt dette kan ses i skolens glasgang (ved musik) i løbet af den kommende uge.

 

Tak til alle for en dejlig uge

 

Venlig hilsen Gitte.

 

Cykel og kunst-uge for 1.-4. klasse

I gul bygning har cyklerne virkelig været i sving i denne uge. Vi har tjekket alle cykler, efterspændt hjelme, haft teori og taget den lille cyklistprøve. Alle børn får mandag deres diplom på bestået cyklistprøve. Der har været stor aktivitet i skolegården og børnene har været gode til at lave baner, som træner hhv. orientering, balance, enhånd og start-stop. Det var deres ideer vi lavede de endelige baner efter. Vi har også været på cykeltur til Sandager. 1. klasse har øvet i at gå over vejen og tager inden efterårsferien gå-prøven. Det bliver nok i løbet af læsedagene, hvor vi skal have en lille pause fra læseriet alligevel. De seje cyklede faktisk hele motionsruten rundt! Tak til de forældre og bedsteforældre, der har hjulpet i ugens løb. Det er dejligt at I altid er klar til at møde op, når vi har behov for hjælp.

 

   

 

  

 

Onsdag, torsdag og fredag har vi malet. Vi har lavet 2 ting. Store vægmaleriet med træer i de fire årstidsfarver. På disse træer skal der sættes en masse blade og disse blade har børnene selv malet i organiske former. Derudover har vi lavet cirkelbilleder, som skal udsmykke indendørs. Træ-billedet bliver sat op udendørs. Vi har også malet en masse træblyanter i farvecirklen. De kommer til at pryde en facade et sted på skolen. Det hele skal dog lige have en gang lak inden det bliver sat op. Her har børnene også arbejdet rigtig godt. De har været utrolig gode til at hjælpe hinanden og rydde op bagefter.

 

Fredag var der fælles spisning omkring bålet. Vi fik tomatsuppe og snobrød. 

Opfølgning på cykeltjek

I løbet af de næste 2 uger bedes I tjekke de små sedler, som børnene har fået med hjem ang. deres cykler. Vi har modparten og når vi har set, at evt. mangler er bragt i orden, så får I også den anden lap med hjem. På forhånd tak.

Tak for en dejlig uge

Venlig hilsen

Lærerne i gul bygning 

Comenius, Læsedage og skolernes motionsløb i uge 41.

Onsdag og torsdag den 9.-10. oktober har vi på skolen skønlitterære læsedage. Vi er i skole fra 8.15-12.00 de 2 dage. Fredag er det Skolernes motionsløb, som vi i lighed med andre år også deltager i. Vi sender seddel ud senere, da vi meget gerne vil have hjælp til forskellige ting. Fredag slutter vi ca. 12.30. Klubben åbner tidligere fra onsdag-fredag for de tilmeldte børn. 

Tirsdag drager 9 elever fra 7.-8. klasse sammen med Søren og Peter til Torhaut i Belgien. De kommer hjem igen lørdag. Det bliver spændende at høre om deres oplevelser på denne første tur i Comenius-regi.

 

Klubben Oktober

 

Man d. 30

 

Man d. 14

Efterårsferie

Tirs. d. 1

 

Tirs. d. 15

Efterårsferie

Ons. d. 2

Ugens overraskelse: Piger

Ons. d. 16

Efterårsferie

Tors d. 3

 

Tors d. 17

Efterårsferie

Fre. d. 4

 

Fre. d. 18

Efterårsferie

       

Man d. 7

Ude-uge

Man d. 21

 

Tirs. d. 8

Ude-uge

Tirs. d. 22

 

Ons. d. 9

Ude-uge

Ons. d. 23

 

Tors d.10

Ude-uge

Tors d. 24

Ugens Overraskelse

Fre. d. 11

Ude-uge

Fre. d. 25

 
       

Klubben efterlyser garn, grammofonplader til brug til aktiviteter.

Efterårsferie, i uge 42, de børn som er meldt til får besked hvordan ugen kommer til forløbe.

I uge 41 vil vi lave aktiviteter udenfor, så husk tøj efter vejret + evt. skiftetøj

 

Pinsefest lørdag d. 7. juni 2014

Lørdag den 7, juni 2014 arrangerer Gislev Friskole årets pinsefest. Vi er i fuld gang med planlægningen. Sæt kryds i kalenderen og så håber vi du siger ja til at hjælpe med praktiske opgaver, når vi beder om hjælp!

 

Støt klubbens ansøgning i Gislev Brugs

I den næste periode kan I, når I handler i Gislev Brugs tage røde mønter. Disse mønter kan smides i en af 3 rum ovre ved pakkebordet. SFO´en ved Gislev Friskole har søgt om et ATV-lignende køretøj. Vi håber I vil sørge for, at det er vores ansøgning, der får støtte fra Gislev Brugs. TAK

 

  Ugen der kommer – uge 40

 

Ugens ændringer og aktiviteter

I den kommende uge er Jeppe stadig på barsel. Vi meldte sidste uge ud, at vikaren var Pia, men hun meldte sig syg, så vi har i stedet Johanne inde som vikar i Jeppes skema. Hun har også hjulpet i emneugen. Onsdag er der Comenius-spisning for 7.-9. klasse og deres forældre og søskende. Vi glæder os til at smage på udenlandsk mad!!! Lavet af danske elever...

 

 Husk nyhedsbrevet ikke altid udkommer – men hvis der kommer et nyheds-brev, så kommer det i løbet af weekenden. Har du fået ny mailadresse, så send straks en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., så vi kan rette din mailadresse!

God weekend til jer alle…  

Gislev Friskole

Vedhæftede filer: