Ugen der gik - Uge 45

logo

Ugens oplevelser

Vi har haft åbent hus. Der dukkede gæster op og så på både skole og børnehave. Det gav indmeldelser i både børnehave og skole. Dejligt!

Onsdag kom et af vores kunstværker på garagen. Gør et holdt og nyd de flotte farver...

 

Blyanterne er begyndt at komme op på den hvide bygnings facade.. 

Fredag sagde vi farvel til vores 2 udveklingselever fra Sydslesvig og vi ønskede Mia og Maja god tur til Tyskland. De skal den næste uge gå i skole i Sydslesvig. 

8.-9. klasse har arbejdet med ordklasser i dansk. Her er lidt billeder. Der kommer snarest billeder i 8.-9. klasses galleri. Ligeledes kommer der billeder fra kemitimen i 8. klasse, hvor de destillerer alkohol.

  

 

  

 

 

 

 

Gran efterlyses til julebasaren...

Vi mangler stadig gran til dekorationer og adventskranse. Giv Anette besked, hvis du kan skaffe gran. På forhånd tak!

 

Åben bestyrelse mandag den 11. november 2013

Mandag afholdes bestyrelsesmøde og der er åben bestyrelse fra 19-19.30. 

 

Korprøve for 2.-3.-4. klasse

2.-3.-4. klasse skal deltage i en koncert den 12. december. Torsdag var første prøvegang. Vi glæder os til at høre mere om projektet. Torsdag deltog klasserne sammen med Katrine og Søren i første prøve gang.

 

Fotografering den 11. november 2013

8.-9. klasse skal fotograferes straks fra morgenstunden, så de skal møde kl. 8.00. De skal nemlig på tur til Kruså.

Mette står for den nærmere planlægning og sørger for at hente børnene fra Solstrålen, når de skal fotograferes. Vi beder om, at I har forståelse for lidt ventetid. Vi tager billederne i salen! 

 

Politisk møde på Trunderup Friskole

Tak til alle fra Gislev og Trunderup, der mødte op og deltog i den politiske debat om, hvordan vi sikrer lokalsamfundene. 8./9.klasserne fra Trunderup og Gislev Friskole deltog. Socialdemokraten Jos Bisschop fik flest stemmer efterfulgt af Rad.Venstre og partiet Venstre ved elevernes prøvevalg. Der blev stillet spørgsmål om skoler, hallerne, tilladelser til lokale virksomheder, for og imod friskoler og kommunens indkøbspolitik.

Venlig hilsen Peter Marxen smfundsfagslærer Peter Marxen

 

Pinsefest lørdag d. 7. juni 2014

Lørdag den 7, juni 2014 arrangerer Gislev Friskole årets pinsefest. Vi er i fuld gang med planlægningen. Musikken er på plads. Det bliver Buffalo Benefits der spiller op til dans! Der er folk til at lave maden... Sæt kryds i kalenderen og så håber vi du siger ja til at hjælpe med praktiske opgaver, når vi beder om hjælp!

 

Støt klubbens ansøgning i Gislev Brugs

Vi har stadig brug for DIN hjælp!

I den næste periode kan I, når I handler i Gislev Brugs tage røde mønter. Disse mønter kan smides i en af 3 rum ovre ved pakkebordet. I det midterste rum har SFO´en ved Gislev Friskole søgt om et ATV-lignende køretøj. Vi håber I vil sørge for, at det er vores ansøgning, der får støtte fra Gislev Brugs. TAK

 

  Ugen der kommer – uge 46

Vikardækning i uge 46

Peter skal på kursus på onsdag den 13. november (og denne gang er det den rigtige dato...). Der er lavet vikarplan for Peters timer.

 

 Husk nyhedsbrevet ikke altid udkommer – men hvis der kommer et nyheds-brev, så kommer det i løbet af weekenden. Har du fået ny mailadresse, så send straks en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., så vi kan rette din mailadresse!

God weekend til jer alle…  

Gislev Friskole

Vedhæftede filer: