Ugen der gik - Uge 49

logo

Ugens oplevelser

Mandag startede med juleklippedag på skolen. I gul bygning klippede vi hele dagen. I hvid bygning var det kun noget af dagen. Der blevet produceret guirlander, grangrene med sløjfer, hjerter og mange andre ting

I denne uge blev vi 101 elever på skolen.

Vi har holdt indskrivning til kommende børnehaveklasse og der er indmeldt 16 elever til næste år.

Årets anden voldsomme storm holdt sit indtog og vi sendte de største elever hjem til middag, lærere langvejs fra måtte også køre hjem der og så holdt vi andre "skruen" i vandet indtil 13.10. Vi passede også de børn, der var i klub indtil forældre afhentede.

Årets nissespil er også startet. Vi fik mandag besøg af en nisse, der havde spist for mange æbleskiver og var blevet meget højere og meget tyk. Senere kom Holger fra Find Holger på besøg. Han havde fået en masse "ævlebævler" i hovedet, da en nisse åd en masse æbleskiver. Torsdag kom Kirsten Hüttemeier forbi og hun var rasende fordi hun var rigtig god til at lave æbleskiver og nogle havde ødelagt dejen. I dag dukkede Den lille Rødhætte op. Hun havde fået nogle "ævler" af en stor mand ude i skoven med nogle lange ører, store øjne og en stor mund... Kort sagt: Du er nødt til at møde op til morgensang, hvis du vil vide mere...

    

 (beklager at billedet pt. ligger ned...Teknikken driller)

 

Tøj med logo fra Gislev Friskole

Vi har længe talt om, at vi ønsker at lave PR for skolen ved hjælp af reklamer på tøj.  Det er stadig muligt at bestille tøjet med logo på. . Det bliver leveret så snart der er sat tryk på. Tøjet er stadig på skolen.

Vi har nu udsendt oversigt over hvad der kan bestilles af tøj. Vi håber I synes om tilbuddet.

 

Luciaoptog 2013

Så er vi begyndt på at øve. Det tegner RIGTIG godt i år. 28 engagerede unge mennesker deltager i luciaoptoget. Vi har allerede haft vores første øvegange. 

Vi går som bekendt på plejehjemmet kl. 11.00. Vi mødes på plejehjemmet kl. 10.30 og klæder om og gør klar til vores første optræden. Derefter køres/går vi tilbage til skolen, hvor vi går for skolens elever kl. 12.30. Så har vi en lille pause, hvor vi får lidt mad inden vi bliver hentet af taxier, der kører os til Ellested Kirke. Her går vi kl. 16.00 og derefter skal vi bruge nogle forældre, der kan køre os til Kværndrup Brugs, hvor vi går sidste omgang den fredag. Eleverne der deltager i luciaoptoget, samt Mette og Søren møder først kl. 10.30 den fredag. I dag fredag har vi fået styr på tøjet. Hvis der er nogle, der ligger inde med sorte bukser størrelse 4. klasse og opefter, så mangler flere af drengene sorte bukser. 

Husk at tage hvidt tøj på UNDER luciatøjet på fredag. Medbring tøjet på mandag, så kommer vi det i din pose med luciatøj, så der er styr på det. Pigerne skal tage hvide gamacher/strømpebukser på under kjolen. Hvide strømper og hvid trøje uden tryk. Mandag bliver årets luciabrud afsløret. En del har meldt sig i kapløbet om hvervet. Dejligt at mange gerne vil...

 

Kirkekoncert for 2.-3.-4. klasse

Torsdag aften kl. 18.30 er der Kirkekoncert for alle interessrede i Kværndrup Kirke. Elever for 2.-3.-4. klasse deltager som sangere i koncerten. Vi glæder os til koncerten. Her følger lidt nærmere informationer fra Søren ang. koncerten:

  
Som bekendt skal vi synge til koncert i Kværndrup Kirke torsdag d. 12. december.  I bedes møde op i Kværndrup Kirke kl. 16.20. 

 

Vedlagt er en prøveplan for dagen.

 

Prøveplan d. 12/12.

 

Eftermiddag                 Instrumenter til band sættes op. Musiksklens pa-anlæg medbringes samt elklaver. Anne giver besked vedr. andre instrumenter der skal flyttes til kirken.                          

 

16.00 – 16.30               juniorklubband har prøve i kirken. 

 

16.30 – 17.15               korsangere varmer op og synger på Tre Ege skolen og går straks herefter til kirken.

 

16.30 - 17.20               Div. Instrumentalister har prøve i kirken.

 

17.25 - 18.30             Generalprøve for kor og orkester i kirken.(først øves Marias Drengebarn. Herefter generalprøve med oplæsninger)

 

18.00 - 18.30               Pause hvor der spises medbragt mad. Spisning på skolen.

 

18.30 - 19.30               koncert. 

 

19.30                          Oprydning.

 

 
Alle skal huske madpakke og drikke til pausen. Alle bedes medbringe nissehue, som vi har på til koncerten

 

Jeg håber, jeres familier kommer og hører jer, og jeg glæder mig meget til at se jer.

 

Mange hilsner fra 

 

Søren

 

 

Velkommen til elev nr. 101!

Anna Kirstine i 4. klasse har været på prøve i et par uger, og hun er i dag blevet meldt ind på vores skole. Vi byder hele familien velkommen og håber I hurtigt falder til hos os. Velkommen til!

 

Årets julebasar 

I lørdags løb årets julebasar af stablen. I år havde vi i stedet for nissespil en masse optrædener af elever fra alle klasser. Det blev en hyggelig dag. Vi takker alle for den store opbakning. Det endelige overskud kendes endnu ikke, men vi regner med at det bliver omkring 18-20.000 kr. Så stor tak til alle for jeres bidrag til årets julebasar.  

 

 

Billeder fra Stjernefoto er udleveret

I dag har vi udleveret billeder fra Stjernefoto. Børnene er blevet bedt om, at komme dem i taskerne med det samme. Nogle børn kom og sagde, at de ikke havde fået, men at de skulle have. Vi har haft kontakt med Stjernefoto, og han oplyser, at alle bestillinger er blevet lavet. Det er ikke nok at aflevere sedlen til fotografen. I skal nemlig selv bestille og betale billederne over nettet. Kontakt evt. Stjernefoto for nærmere informationer.

 

Julefrokost for børnene anno 2013

Sidste sidste uge har 3 forældre meldt sig til at hjælpe os med julefrokosten. Tak til jer! Vi har dermed sikret os ribbensteg, frikadeller og æbleflæsk. Men julefrokosten bliver lidt "tam" med kun det, så vi håber flere vil melde sig:

 

Rugbrød til ca. 120 personer - fordeles mellem flere forældre

Stege medister

 

Giv venligst Mette besked hurtigst muligt. TAK

 

Pt er Jonna og Mette eneste hænder i køkkenet fredag morgen. Vi vil rigtig gerne have flere hjælpere. Så har du tid, så sig endelig til. 

  •  

Pinsefest lørdag d. 7. juni 2014

Lørdag den 7, juni 2014 arrangerer Gislev Friskole årets pinsefest.

Vi er i fuld gang med planlægningen. Musikken er på plads. Det bliver Buffalo Benefits der spiller op til dans! Der er folk til at lave maden...Vi har nu prøvesmagt noget af det vi tiltænker at servere, og vi kan kun sige: GLÆD JER!!! Der venter jer en kulinarisk oplevelse.

SÅ Sæt kryds i kalenderen og så håber vi du siger ja til at hjælpe med praktiske opgaver, når vi beder om hjælp!

 

  Ugen der kommer – uge 50

Vikardækning i uge 50

Peter afspadserer onsdag den 11. december. Gitte tager i stedet Peters timer den onsdag. 

Der er lavet vikarskemaer for Mette og Sørens timer fredag den 13. december pga. luciaoptog hele dagen. Der vil sandsynligvis blive lagt en enkelt øvegang mere ind for luciagruppen. Vi giver besked i næste uge.

  

 Husk nyhedsbrevet udkommer hver uge – det kommer i løbet af weekenden. Har du fået ny mailadresse, så send straks en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., så vi kan rette din mailadresse!

God weekend til jer alle…  

Gislev Friskole

Vedhæftede filer: